- Hoşgeldiniz - Sitemizde 55 Kategoride 50732 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

84 yaşındaki adamın mesanesinden 30 büyük taş çıkartıldı

10 Mart 2017 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Son Dakika»84 yaşındaki adamın mesanesinden 30 büyük taş çıkartıldı
84 yaşındaki adamın mesanesinden 30 büyük taş çıkartıldı

Afyon’un Başmakçı ilçesinde yaşayan ve idrarda yanma, sancı ve zorlanma şikayeti ile Denizli’de özel bir hastaneye başvuran yaşlı adamın mesanesinden 30 adet büyük taş çıkartıldı. En küçüğü 20 milimetre, en büyüğü 23.3 milimetre olan taşların ebatları doktorları bile hayrete düşürdü.

Afyon’da ve birkaç ilde başvurduğu sağlık kuruluşlarında yaşının ilerlemiş olmasından dolayı riskli görülüp ameliyat edilmeyen 84 yaşındaki çiftçi Madan Tıknaz çareyi Denizli’de buldu. Tıknaz, özel bir hastanede yapılan tetkiklerin ardından Op. Dr. Akın Avcı tarafından gerçekleştirilen mesane taşı ameliyatı ile sağlığına kavuştu.

Ağrılarından kurtulduğu için her gün dua ettiğini söyleyen Madan Tıknaz “Yıllardan beri çektiğim ağrılarımdan şükür ki kurtuldum. Afyon’da çocuklarım beni hastane götürdüler ama hepsi de ‘ameliyat edemeyiz, masada kalır’ demişler. O yüzden evlatlarım da ameliyat olmamı istemiyordu. Ağrılarım artında ameliyat olmaya karar verdim. Artık sıkıntılı günler geride kaldı” dedi.

Madan Tıknaz’a açık yöntemle uyguladığı mesane taşı ameliyatı ile ilgili bilgiler veren Op. Dr. Akın Avcı, “Günümüzde mesane taşları genelde elli yaşın üstünde olan erkeklerde görülür. Mesane taşının oluşmasında, mesane çıkımında tıkanıklık, sinirsel işeme bozuklukları, üreyi parçalayan mikroorganizmalarla oluşan süreğen bakteriüri (uzun süre idrarda bakteri görülmesi), yabancı cisimler, mesane divertikülü (balonlaşması) ve nadiren de böbrekten düşen taşlar risk faktörleridir. Ayrıca bazı bölgelerde yetersiz ve yanlış beslenme de çocuklarda mesane taşı oluşumuna neden olabilmektedir. Mesane taşı tedavisinde bizlerin amacı hastayı taşsız hale getirmektir, ancak aynı zamanda varsa idrar yolundaki tıkanıklık nedenini ortadan kaldırmak amacıyla girişimler de uygulamaktır. Bunun için hastanın durumuna göre kapalı veya açık ameliyatlar yapılmaktadır. Bizler de Madan amcanın taşlarının büyük olması ve yaşının ilerlemiş olmasından dolayı açık yöntemle uygulanan mesane taşı ameliyatını tercih ettik” dedi.

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER

Uykuda göbek eritmenin yolları!

SAĞLIK

Uykuda göbeğinizi eritin!

Canan Karatay YGS'ye gireceklere önerilerde bulundu!

SAĞLIK

Canan Karatay YGS’ye gireceklere önerilerde bulundu!

Mide yanması şikayetleriyle doktora giden John Gorham kanser olduğunu öğrendi!

SAĞLIK

Yediği yemeği yutamadı doktora gitti! Nedenini …

"Gebelik sonrası saç dökülmesi geçicidir"

SAĞLIK

“Gebelik sonrası saç dökülmesi geçicidir”

İzmir'de ‘kırmızı hemşire’ tartışması

SAĞLIK

‘Kırmızı hemşire’ ortalığı karıştırdı!

Vertigo nedir?

SAĞLIK

Vertigo hastalığı nedir?

YORUMLAR

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
    sondakikacanlı maç izleseo paketi
    sa