- Hoşgeldiniz - Sitemizde 55 Kategoride 50556 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Aort damarı yırtılan Remzi Çekil hayata tutundu!

10 Mart 2017 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Son Dakika»Aort damarı yırtılan Remzi Çekil hayata tutundu!
Aort damarı yırtılan Remzi Çekil hayata tutundu!

Muş’ta aort damarının yırtılması nedeniyle ölüm tehlikesi geçiren Remzi Çekil, sağlık ekiplerinin zamana karşı yarışı sayesinde hayata tutunmanın mutluluğunu yaşıyor.

Görevi başındayken aniden rahatsızlanan ve arkadaşları tarafından Muş Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Çekil’in (50), yapılan tetkikler sonucunda aort damarı yırtılması yaşadığı anlaşıldı. Bölgedeki en yakın merkezle irtibata geçmeye çalışan hastane yetkilileri, Çekil’i, başka bir tıp merkezine sevk etti.

Zamana karşı yarışta görev alan sağlık ekiplerinin kısa sürede ulaştırdığı Çekil, Van’da yapılan operasyonla tekrar hayata tutundu.

TRAFİK KAZASI GİBİ BİR ANDA YAŞANIYOR

Aort damarı yırtılmasına müdahale eden ekipte yer alan Kalp ve Damar Cerrahı Yrd. Doç. Dr. Şahin Şahinalp, merkezde daha önce yapılmayan bazı operasyonları yapmaya başladıklarını, aort damarı yırtılmalarına müdahalenin de bunlardan biri olduğunu söyledi.

Aort damarı yırtılmasının çok ciddi sonuçlar doğurabildiğini anlatan Şahinalp, şöyle konuştu: “Bu rahatsızlık çoğunlukla ölümle sonuçlanıyor. Ölümle sonuçlanmayanlar ise felç ve hayat kalitesi düşüren durumlara kadar ilerliyor. Ani ortaya çıkıyor ve öncesinde hiçbir bulgu vermiyor. Hastanın başına trafik kazası gibi bir anda geliyor. Hayatının sonlanmasına kadar ciddi bir durum ortaya çıkıyor. Hastada şiddetli sırt ağrısı aniden başlıyor. Bu şekilde acil servise gidebilen hastalarda tanı konulabiliyor. Bir kısmı hastaneye yetişemeden bulunduğu yerden hayatını kaybediyor. Söz konusu hastamız Muş’tan dört saatlik bir mesafeden geldi. Buraya geldikten kısa süre sonra girişimsel radyoloji ile ameliyat etmeden hızlı bir şekilde işlemlerimizi gerçekleştirdik.”

Girişimsel Radyoloji Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Mesut Özgökçe ise ana damar yırtılması veya genişlemesinin bazen hasta için bir “bomba etkisi” yaptığını anlattı. Özgökçe, “Hastamıza kasık damarından girip orada yeni bir damar, yeni bir yol stent yerleştirdik. O şekilde hızlı, kolay ve başarılı bir şekilde bitirdik. Bu tarz hastaları burada ilk defa tedavi ediyoruz. Burası Doğu Anadolu Bölgesi’nde tek ve başka bir yerde yok” dedi.

“DÜNYAYA YENİ GELMİŞ BEBEK GİBİYİM”

Merkezdeki başarılı operasyonla yeni bir hayata başladığını ifade eden 6 çocuk babası Çekil de rahatsızlığın kendisinde ani bir terlemeyle başladığını söyledi.

Bir anda belden aşağısının tutmadığını aktaran Çekil, şu ifadeleri kullandı: “Baktım düşüyorum. Aldılar beni hastaneye götürdüler. Hastaneye gittiğim zaman atar damarlarımdan birinin patladığını söylediler. Dört ili aradılar. En son Van’a kabul ettiler. Buraya geldiğim zaman zaten ölmüştüm. Hareket yok, bir şey yok. Sağ olsun burada bana yeniden bir hayat verildi. Onlara ne kadar şükretsem azdır. Buradaysam, konuşabiliyorsam onların sayesindedir. Şu anda dünyaya yeni gelmiş bir bebek gibiyim. Bugün eşimle, çocuklarımla birlikte olabiliyorsam dünyanın en mutlu insanı benim.”

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER

Uykuda göbek eritmenin yolları!

SAĞLIK

Uykuda göbeğinizi eritin!

Canan Karatay YGS'ye gireceklere önerilerde bulundu!

SAĞLIK

Canan Karatay YGS’ye gireceklere önerilerde bulundu!

Mide yanması şikayetleriyle doktora giden John Gorham kanser olduğunu öğrendi!

SAĞLIK

Yediği yemeği yutamadı doktora gitti! Nedenini …

84 yaşındaki adamın mesanesinden 30 büyük taş çıkartıldı

SAĞLIK

Mesanesinden çıkan taşın boyutları şaşkına çevirdi!

"Gebelik sonrası saç dökülmesi geçicidir"

SAĞLIK

“Gebelik sonrası saç dökülmesi geçicidir”

İzmir'de ‘kırmızı hemşire’ tartışması

SAĞLIK

‘Kırmızı hemşire’ ortalığı karıştırdı!

YORUMLAR

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
    sondakikaseo paketi
    sağlık