- Hoşgeldiniz - Sitemizde 55 Kategoride 50556 İçerik Bulunuyor.

SON DAKİKA

Türkiye’nin ilk izsiz tiroid ameliyatı Ege Üniversitesinde gerçekleştirildi!

10 Mart 2017 - kez okunmuş
Ana Sayfa » Son Dakika»Türkiye’nin ilk izsiz tiroid ameliyatı Ege Üniversitesinde gerçekleştirildi!
Türkiye’nin ilk izsiz tiroid ameliyatı Ege Üniversitesinde gerçekleştirildi!

Ege Üniversitesi’nde Türkiye’nin ilk ağız içi – dudak altı tiroid ameliyatı gerçekleştirildi. Böylelikle, hastanın herhangi bir yerinden görülebilen bir ameliyat izi olmadan tiroid bezi sorunsuz alınmış oldu.

Milliyet’ten Esra Öz’ün haberine göre; günümüzde Tayland, Çin ve Güney Kore başta olmak üzere Amerika Birleşik Devletleri, Singapur, İtalya ve Meksika’da uygulanan bu yöntem artık Türkiye’de de uygulanıyor. Hasta, boyunda iz olmaksızın gerçekleştirilen ameliyatının ertesi günü taburcu olup, normal hayatına geri dönüyor.

“RUTİN OLARAK UYGULUYORUZ”

Tiroid ameliyatlarının boyunda bir kesiden gerçekleştirildiğini söyleyen Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Endokrin Cerrahisi Biriminden Doç. Dr. Özer Makay, “Ancak teknolojinin ilerlemesiyle, yıllardır boyunda iz olmaksızın tiroid ameliyatları ile ilgili gelişmeler mevcut. Bu gelişmeler, ilk meyvelerini Japonya, Güney Kore, Çin ve Tayland gibi Uzakdoğu ülkelerinde verdi. Koltukaltından küçük kesiler eşliğinde gerçekleştirilen ameliyatlarla başlayan bu süreç günümüze kadar ağız içerisinden, dudağın altından küçük kesilerle yapılan endoskopik ameliyatlarla devam etti. Bu özellikli girişimde; dudağın hemen altından girilerek özel aletlerle boyuna olan kısa mesafeye tünel oluşturulmakta ve kamera eşliğinde klasik kapalı cerrahi aletler eşliğinde sorunlu tiroid bezi alınıyor” dedi.

Ege Üniversitesi’nde yıllardır endokrin cerrahisinde inovasyon için çalışan Doç. Dr. Özer Makay, şu bilgileri verdi: “Bundan yaklaşık on yıl önce böbreküstü bezinin ameliyatlarını kapalı yöntemle uygulamaya başladık. Ardından tiroid ve paratiroid ameliyatlarında video-endoskopik ameliyatlarına başladık. Robotik cerrahiyi böbreküstü ve paratiroid bezi hastalıkları ile buluşturduk. Gerekli bilimsel alt yapıyı oluşturduktan sonra, izsiz ağız içi endoskopik tiroid ameliyatını, ilk olarak Paris’te bir kadavrada gerçekleştirdik. Ardından bilimsel toplantılarda konuyu enine boyuna ele aldık ve tartıştık. Geçtiğimiz yıl itibarıyla ameliyatın etkinliği ile ilgili bilimsel verilerin iyice artması ile gözlemci olarak tekniğin en sık uygulandığı Tayland’daki kliniği ziyaret ettik ve yöntemin yararlılığına inancımız tam olarak ülkemize geri döndük. Günümüzde, uygun hastalarımızda, gizli yerlerden yani koltukaltı ve ağız içi-dudak altı erişimli tiroid ameliyatlarını rutin olarak uyguluyoruz.”

BU KONU İLE İLGİLİ HABERLER

Prof. Dr. Ömer Özkan: "Hayal kırıklığının önlenmesi gerekir"

SAĞLIK

“Kafa nakli çok ızdıraplı olabilir”

Aort damarı yırtılan Remzi Çekil hayata tutundu!

SAĞLIK

Aort damarı yırtıldı! Zamana karşı yarışıp onu …

Uykuda göbek eritmenin yolları!

SAĞLIK

Uykuda göbeğinizi eritin!

Mide yanması şikayetleriyle doktora giden John Gorham kanser olduğunu öğrendi!

SAĞLIK

Yediği yemeği yutamadı doktora gitti! Nedenini …

Canan Karatay YGS'ye gireceklere önerilerde bulundu!

SAĞLIK

Canan Karatay YGS’ye gireceklere önerilerde bulundu!

Bağımlı anne babanın bebeğinde çene titremesi ortaya çıkınca...

SAĞLIK

Eroinman doğdu!

YORUMLAR

BENZER HABERLER

KÖŞE YAZARLARI

Tüm Yazarlar
    sondakikaseo paketi
    sağlık